بارنامه های الکترونیکی چیست؟

بارنامه‌های الکترونیکی به عنوان جایگزین بارنامه‌ کاغذی، در واقع سندی الکترونیکی است که در هنگام تحویل بار مشخص توسط راننده برای حمل باری از مبدأ به مقصد، توسط شرکت‌های حمل و نقل صادر می‌شود. قوانین و مقرراتی که در مورد بارنامه‌های کاغذی وجود داشته است، برای بارنامه‌های الکترونیکی نیز صدق می‌کند.

 

انواع بارنامه های الکترونیکی

بارنامه های الکترونیکی مانند بارنامه های کاغذی انواع مختلفی دارند. چرا که حمل و نقل و حمل بار، به شیوه های مختلفی صورت می‌گیرد که هر یک بارنامه الکترونیکی خاص خود را دارند. اصلی ترین انواع بارنامه های الکترونیکی عبارتند از:
•    بارنامه های دریایی
•    بارنامه های هوایی
•    بارنامه های راه آهن
•    بارنامه های حمل با کامیون
•    بارنامه سراسری، حمل با کامیون، قطار، کشتی
•    بارنامه های حمل مرکب فیاتا (FIATA)

 

مزایای بارنامه الکترونیکی

با صدور بارنامه‌های الکترونیکی، برای هر یک از ناوگان‌های حمل کننده‌ بار، یک کد رهگیری صادر می‌شود که قابلیت کنترل و ردیابی توسط دستگاه‌ها و مراجع ذی‌ربط نظارتی را مهیا می‌کند. از طرفی فرآیند صدور این بارنامه‌ها، آسان‌تر و سریع‌تر می‌باشد. با وجود این بارنامه‌ها، نیازی به رفت‌وآمدهای متعدد برای دریافت بارنامه نمی‌باشد که خود باعث صرفه‌جویی در زمان و مصرف سوخت نیز می‌شود.
از همه مهم‌تر، همان‌طور که در ابتدا اشاره شد، مبلغ دریافتی از رانندگان توسط شرکت‌های حمل و نقل نیز کاملاً شفاف و مشخص است و امکان سوءاستفاده و دریافت مبالغ بیش‌تر، وجود نخواهد داشت.
از دیگر ویژگی های بارنامه‌های الکترونیکی این است که علاوه بر افزایش امنیت، پاسخ‌گویی شرکت‌های حمل و نقل به صاحبان بار را تسهیل بخشیده و آن‌ها را از تهیه‌ی گزارشات دست‌نویس ماهانه برای شرکت‌های بیمه طرف قرارداد، بی‌نیاز کرده و هم‌چنین هزینه‌های بهره‌برداری و اجرا را نیز کاهش داده است. این بارنامه‌ها به راحتی از طریق اینترنت، قابل استعلام هستند.
صاحبان کالا نیز با این روش، به صورت لحظه‌ای می‌توانند وضعیت محموله‌ها و هزینه‌های مربوطه را بررسی کنند. زمان لازم برای پیگیری بارنامه‌ها در تحویل کالا یا پیگیری خسارت‌های احتمالی نیز کاهش می‌یابد. بدین ترتیب، صاحبان کالا با خاطری آسوده‌تر، بار خود را منتقل می‌کنند.